1. CZ
  2. EN
  3. DE
Maxidental
Tel.: +420 725 103 950, +420 519 370 243

Poradna

Dentální hygiena – přispívá k udržení ústního zdraví po stránce zdravotní i estetické

Gingivitida – zánět dásní, vyznačující se krvácivostí na podráždění a zarudlými dásněmi způsobené přítomností zubního povlaku, po léčbě se vrátí do původního stavu

Parodontitida – zánět závěsného aparátu zubu, vyznačující se úbytkem kosti, viklavostí, ústupem dásní a někdy zápachem. Je částečně způsobená nánosem zubního kamene a povlaku. Při léčbě se dá zastavit, když se neléčí, hrozí ztráta zubu.

Zubní povlak – měkká substance ulpívající v dutině ústní, odstranitelná pouze mechanickým čištěním (zubní kartáček, mezizubní kartáček a dentální nit). Vzniká rozkladem bakterií přítomných v dutině ústní společně s potravou.

Zubní kámen – tvrdá substance odstranitelná pouze profesionálním čištěním, způsobená nahromaděním zubního povlaku, při dlouhodobém působení může vést k parodontitidě.

Zubní kaz – poškození zubu v důsledku přítomnosti povlaku

Pískování – profesionální čištění,  které odstraňují pigmentace způsobené vnějšími vlivy a potravou pomocí mikrogranulek speciálního písku – zuby jsou celkově světlejší

Bělení

  • a) domácí – postupné zesvětlení pomocí nosičů (speciálních fólií), trvá déle
  • b) ordinační – zesvětlení zubů, výsledek se může měnit až po dobu 14 dní

Pečetění zubů – nanášení pečetidla do kousacích jamek proti vzniku zubního kazu.

Fluoridace – nanášení fluoridačních přípravků pro zpevnění a odolnost skloviny proti zubnímu kazu.

Dentální hygiena patří do preventivních opatření, které mají za úkol zvyšovat kvalitu orálního zdraví, a tím předejít destrukci zubních tkání a sliznic. Cílem dentální hygieny je poučit pacienta o anatomii a patologii v dutině ústní, nacvičit a ukázat správnou techniku čištění zubů, péči o celá ústa, a tím vytvořit vhodné podmínky pro další léčebný plán. Je nedílnou součástí zubního lékařství. Speciální dentální hygiena není hrazena ze zdravotního pojištění.


Maxidental